wtorek, 22 listopada 2016

AUTYSTYCZNA MGŁA UMYSŁU, POCZUCIE DEZORIENTACJI I ZAGUBIENIA.Co się dzieje kiedy na statku nie ma kapitana?

Ten stan może zdarzyć się każdemu, jednak dzieciakom ze spectrum przytrafia się dość często. Wiąże się on z wyłączeniem, zmęczeniem, przestymulowaniem, które w mniejszym lub większym stopniu dezorganizują aktywność i działanie.

Termin mgła umysłu jest często używany do opisu zaburzeń poznawczych lub kiepskich umiejętności psychicznych wynikających z chorób, które wpływają na mózg w określony sposób. Typowe trudności związane z mgłą umysłu obejmują ograniczenie werbalne, słabą pamięć i koncentrację, dość powszechne są tutaj uczucie dezorientacji i zagubienia typu: co ja właściwie mam robić ? co to jest?

Pomóż dziecku podając plan działania w takiej sytuacji:

1. Zrób głęboki oddech , rozglądnij się dokoła. Zobacz co znajduje się w Twoim pobliżu, być może uda Ci się skojarzyć, co robiłeś przed chwilą. (Dzieci z ZA często szukają potwierdzenia tego co mają robić, dotyczy to bardzo prozaicznych rzeczy).

2. Uporządkuj swoje życie i otoczenie. Im więcej zadań, które się gromadzą tym więcej chaosu istnieje w swoim otoczeniu.  Zmniejsz rozpraszające Cię rzeczy/myśli, które zaśmiecają Twój umysł.

3 Opracuj plan działania/aktywności itp. , by Twoje działanie było bardziej efektywne.  Codzienny trening  mózgu powoduje, że życie staje się łatwiejsze właśnie z harmonogramem. Procedury trenowania mózgu  pozwolą Tobie  na uzyskanie więcej energii psychicznej i tym samym będziesz mniej wyczerpany ( tym sposobem magazynujesz energię, która możesz wykorzystać gdzie indziej np. na swoje przyjemności i zainteresowania).

4. Naucz się mówić wolniej, jeśli istnieją problemy z mową lub komunikacją. Często to opóźnienie jest niezauważone przez innych lub po prostu możesz być odebrany jako tzw. inteligentny rozmówca. Dodatkowy czas pomoże  Ci zredukować błędy komunikacyjne spowodowane mgłą umysłu.

5. Angażuj się w gry i działania, które rozwiną Twoje procesy poznawcze i pamięć . Ułatwią   skupienie, organizowanie, planowanie , wzbogacą rozumowanie przestrzenne, orientację i poprawią słownictwo. 

6. Rób przerwy, gdy są potrzebne. Niektóre objawy mgły zmniejszają się po prostu gdy położysz się  na krótko lub zrobisz coś innego.

 7. Proces zamglenia umysłu jest związany z poziomem niedotleniania w mózgu Jeśli tak się stanie, połóż się i podnieś nogi do góry to może pomóc.

8. Uważaj na siebie ! Stosuj dobrą dietę, trenuj ciało i mózg . 

Potencjalnie mogą pomóc: cholina ( Fosfatidylcholina lub lecytyna), Fosfatdidylserina, winpocetyna, nootropil, poza tym Omega-3 , miłorząb japoński i witaminy z grupy B.


Z biomedycznego punktu widzenia za dezorientację, nadaktywość i panikę odpowiada zwiększony poziom amoniaku ( czytaj DMG i proces metylacji).



MNC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz